Nazar Boncukları | Nazarlıklar

Son yıllarda moda olan nazarlıklar birçok dinde de bulunmaktadır. Hristiyan toplumlardan Budizm'e, Musevilerden Müslümanlara kadar geniş bir yelpazede barınmıştır.

Nazar Boncukları, Nazarlıklar.
Nazar Boncukları, Nazarlıklar.

Nazar Boncukları

Dinlerde ve kültürlerde nazarlıkların şekli ve anlamı değişse de kullanım amacı aynı kalmıştır. Bir tılsım görevi gören nazar boncukları göz figürü şeklinde hazırlanmasındaki asıl amaç niyetlerin, iyi ve kötü düşüncelerin ilk olarak gözler aracılığıyla çıkacağı sebebiyle, kötü gözlerden korunmak amacındadır.  Bizim de isteğimiz sizleri kötü gözlerden ve kötü niyetlerden korumak.

Nazar Boncukları Mavi Rengin Sebebi Nedir?

Bu rengin güçlü bakışlı mavi gözlü kişilerden koruduğuna inanılır. Türklerin eskiden beri bileklerine taktığı bu mavi taşlar kem gözlü insanların nazarını yok eder. Sevdiklerinizi ve evlatlarınızı kötü gözlerden korumak için sizler de onların bileğine nazarlık alabilirsiniz. Hem korumuş hem de çok beğenecekleri bir hediye vermiş olursunuz.

Farklı kültürlerde süregelen nazar boncukları bilgi ve yöntemler dahilinde bunların dışında nadiren de olsa beyaz, sarı, kırmızı ve yeşil olarak kullanılmıştır. Ancak bu kullanım şekilleri mavi renkte olduğu kadar farklı kullanım tekniklerinde yayılım ve talep görmemiştir.

1 Yorum

İlgili Gönderler

2021 - www.firmablogum.com © | web sitesi fiyatları : Seotasarim.net